Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatek odroczony

25 listopada 2020 | Rachunkowość | Aleksandra Deska

Podatek dochodowy wpływa w sposób znaczący na osiągany przez spółkę wynik finansowy netto. Należny podatek od osób prawnych obliczany jest na koniec roku obrotowego i prezentowany w rachunku zysków i strat.

Zgodnie z ustawą o rachunkowości część jednostek zobowiązana jest do wykazania podatku w dwóch częściach – bieżącej (podatek należny wykazywany w deklaracji za bieżący rok obrotowy) i odroczonej (wynikający z odmiennej wartości składników majątku w prezentacji bilansowej i podatkowej). Zgodnie z art. 37 ustawy o rachunkowości (dalej: our), jeżeli podmiot nie spełnia dwóch z trzech warunków za poprzedni rok obrotowy nie musi obliczać części odroczonej. Te warunki to:

a) 25 500 000 zł – suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego,

b) 51 000 000 zł – przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów za rok obrotowy,

c) 50 osób – średniorocznie zatrudnione w przeliczeniu na pełny etat.

Podstawy prawne, które regulują podatek odroczony to Ustawa o Rachunkowości, Krajowy Standard Rachunkowości nr 2 – podatek dochodowy, Międzynarodowy Standard Rachunkowości nr 12 oraz ustawa o CIT.

Podatek odroczony występuje wtedy, gdy w danej jednostce gospodarczej przychody i koszty rozpoznawane są na potrzeby bilansowe i podatkowe w różnych okresach.

Zgodnie z KSR 2 podatek odroczony powstaje w wyniku pojawienia się różnic przejściowych pomiędzy wartością bilansową danego składnika aktywów bądź pasywów, a jego wartością podatkową. Wyróżnia się:

a) dodatnie różnice przejściowe,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11822

Wydanie: 11822

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament