Nie tylko Polska ma problem z utrzymaniem standardów
Sędziowie w Strasburgu wskazywali w ubiegłym roku na liczne naruszenia praw człowieka.
Trybunał w Strasburgu, podobnie jak wszystkie instytucje, po początkowym paraliżu przestawił się na pracę zdalną i punktował problemy państw członkowskich Rady Europy z utrzymaniem standardów praw człowieka. Dziś druga część niezwykle subiektywnej klasyfikacji wyroków ETPC.
Ochrona osób LGBT
Z polskiej perspektywy duże znaczenie ma ochrona osób LGBT. Manifestujący powinni mieć zapewnione bezpieczeństwo i ochronę przed homofobicznymi atakami (Berkman p. Rosji, skarga nr 46712/15). Obowiązek państwa nie ogranicza się t do nieingerowania w wolność zgromadzeń. By to prawo było realne, władze mają obowiązek ułatwienia dostępu do spotkania oraz zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom. Policja nie może być pasywna wobec homofobicznych ataków na manifestujące osoby LGBT.
Państwo ponosi też odpowiedzialność za homofobiczne nadużycia policji zastosowane wobec osób LGBT oraz brak skutecznego śledztwa w sprawie bardzo niestosownego zachowania policjantów (Aghdgomelashvili i Japaridze p. Gruzji, skarga nr 7224/11). Ogólne zaniepokojenie Trybunału wzbudził fakt, że ani policja, ani rząd nie podały przyczyn kontroli osobistej skarżących, co prowadzi do wniosku, że ich jedynym celem było zawstydzenie i ukaranie skarżących za ich udział w demonstracji społeczności LGBT.
Państwo ponosi odpowiedzialność za ochronę jednostek przed homofobiczną mową...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta