Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pandemiczne straty ekstraklasy

02 lutego 2021 | Ekonomia i rynek
Rewelacja sezonu Ekstraklasy Raków Częstochowa świetnie radzi sobie nie tylko sportowo,  ale też finansowo.  Na zdjęciu, walczą o piłkę: Adrian Benedyczak (Pogoń Szczecin, z lewej)  i Kamil Piątkowski (Raków Częstochowa).
autor zdjęcia: Tomasz Kudala
źródło: REPORTER/east news
Rewelacja sezonu Ekstraklasy Raków Częstochowa świetnie radzi sobie nie tylko sportowo, ale też finansowo. Na zdjęciu, walczą o piłkę: Adrian Benedyczak (Pogoń Szczecin, z lewej) i Kamil Piątkowski (Raków Częstochowa).

W klubach piłkarskiej elity wciąż trwa szacowanie strat wywołanych pandemią koronawirusa. Będą one duże, liczone w dziesiątkach milionów złotych. PRZEMYSŁAW TYCHMANOWICZ MICHAŁ ZICHLARZ „SPORT"

 

Wybuch pandemii mocno uderzył w kluby piłkarskie. Szczególnie odczuły całą sytuację te, na których meczach jest zazwyczaj sporo kibiców, czyli m.in. Legia Warszawa, Lech Poznań czy Wisła Kraków. – Brak przychodów, chociażby z dnia meczowego czy ze sprzedaży karnetów i biletów, w znaczący sposób wpłynął na funkcjonowanie klubu i zmusił do znacznych modyfikacji założeń budżetowych – przyznaje Karolina Biedrzycka, rzeczniczka Wisły Kraków.

Szukanie oszczędności

Utrata wpływów z tzw. dnia meczowego, który obok pieniędzy z transmisji telewizyjnych oraz umów sponsorskich jest jednym z trzech głównych źródeł dochodów klubów Ekstraklasy, skutkowała zdecydowanymi działaniami.

Już 27 marca 2020 r. Rada Nadzorcza Ekstraklasy SA, na wniosek wszystkich klubów, podjęła uchwałę „o zasadach ograniczania wynagrodzenia zawodników w związku z nadzwyczajnymi okolicznościami w kraju spowodowanymi przez pandemię koronawirusa". Kluby zostały uprawnione do obniżenia wynagrodzenia piłkarzy o 50 proc. W grupie klubów, które jako pierwsze zredukowały o połowę wynagrodzenia, były Wisła Kraków, Wisła Płock, Lech Poznań, Jagiellonia Białystok i ŁKS Łódź.

Nie wszyscy chcieli się zgodzić na tak drastyczne cięcia. Szczególnie dotyczyło...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11877

Wydanie: 11877

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament