Prawa obywateli po brexicie: czas na umowy dwustronne
Alberto Alemanno, Dimitry Kochenov Każde państwo członkowskie UE mogłoby na zasadzie wzajemności otworzyć swoje terytorium dla obywateli Wielkiej Brytanii, którzy chcą się tam osiedlić i pracować.
Najbardziej namacalnym i bolesnym skutkiem brexitu dla obywateli Wielkiej Brytanii jest utrata obywatelstwa Unii Europejskiej. 31 grudnia 2020 r. 67 mln obywateli Wielkiej Brytanii straciło prawo do osiedlania się i pracy w UE i innych krajach (łącznie 29), w tym w kluczowych miejscach, takich jak Francja, Hiszpania, Niemcy i Szwajcaria. Z drugiej strony Polacy i inni obywatele UE utracili swoje prawa w Wielkiej Brytanii. O ile Unia Europejska może z tym żyć, o tyle dla Wielkiej Brytanii jest to największa utrata praw w najnowszej historii.
Brytyjczycy jak chińscy turyści
Wartość brytyjskiego paszportu spadła – z pierwszej dziesiątki na świecie do solidnej drugiej kategorii, porównywalnej pod względem praw i możliwości z obywatelstwem Argentyny czy Brazylii, a tym samym znacznie poniżej jakości obywatelstwa któregokolwiek z państw członkowskich Unii Europejskiej. Spójrzmy prawdzie w oczy – w wyniku brexitu obywatelstwo Wielkiej Brytanii ogranicza horyzont możliwości, równości i godności posiadaczy tego statusu do terytorium Wysp Brytyjskich, w przeciwieństwie do prawie całego kontynentu europejskiego. Brytyjski paszport po brexicie stawia ich właścicieli w sytuacji podobnej do np. chińskiego turysty i zasadniczo oznacza ogromną trudność w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta