Czy wójt może poręczyć kredyt
SP ZOZ, którego nasza gmina jest organem prowadzącym, zwrócił się do wójta gminy o poręczenie kredytu, o który ubiega się w banku na potrzeby zapewnienia bieżącego funkcjonowania jednostki. Kredyt ma wynieść 250 tys. zł a wynika z większych potrzeb spowodowanych przez Covid-19. Czy jest to prawnie dopuszczalne ? Czy potrzebna jest zgoda rady gminy na poręczenie – pyta radny. MARCIN NAGÓREK
Przypomnieć należy, że tzw. poręczenie, ma normatywną podstawę w regulacjach Kodeksu cywilnego (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1740 z późn. zm.). I tak, z art. 876 § 1 Kodeksu cywilnego wynika, że przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał. W orzecznictwie sądowym akcentuje się, że poręczenie jest umową akcesoryjną w stosunku do umowy pomiędzy wierzycielem i dłużnikiem. Może obejmować także inne czynności prawne. Poręczyciel zobowiązuje się do spełnienia świadczenia na rzecz wierzyciela w razie niewykonania zobowiązania przez dłużnika. W umowie poręczenia można ograniczyć zakres odpowiedzialności poręczyciela, oznaczając maksymalną wielkość tej odpowiedzialności, jak też wskazać, że odpowiada za całość lub część zobowiązania (wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 19 grudnia 2019 r., sygn. akt I ACa 1127/18).
Z istoty poręczenia wnioskować więc należy, że podmiot...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta