Jak przeprowadzić wewnętrzne postępowania wyjaśniające?
Coraz częściej organizacje decydują się na wewnętrzne dochodzenie, w sytuacji pozyskania informacji o nieprawidłowościach. Czy takie działanie może przynieść efektywne rezultaty? Kogo i w jaki sposób w nie zaangażować?
Impulsem do wszczęcia wewnętrznego postępowania wyjaśniającego przez zarządzających konkretnym podmiotem jest pozyskanie informacji o możliwym wystąpieniu nieprawidłowości. Źródła wiedzy o mających miejsce w przedsiębiorstwie potencjalnie niezgodnych z prawem działaniach lub zaniechaniach mogą pochodzić zarówno z wewnętrznych kanałów (np. od pracownika zgłaszającego skargę o mobbing), jak i z zewnątrz organizacji (np. informacje i wątpliwości przekazane przez przedstawiciela długoletniego kontrahenta o zmianie sposobu realizacji procesu zakupowego). Także kontrola zarządcza lub audyt wewnętrzny może wykazać działania, które powinny być zweryfikowane pod względem zgodności z prawem powszechnie obowiązującym oraz regulacjami wewnątrzzakładowymi. Dlaczego przeprowadzenie wewnętrznego postępowania wyjaśniającego niesie ze sobą wartość dodaną i jak to zrobić krok po kroku? Na co szczególnie zwrócić uwagę w aspekcie praktycznym?
Mam wiadomość i co dalej?
Co do zasady decyzja o wszczęciu wewnętrznego postępowania wyjaśniającego zapada na szczeblu zarządczym. W niektórych firmach decydentem w tym zakresie jest compliance officer czy też inny manager nadzorujący dany obszar merytoryczny (np. w zakresie mobbingu lub dyskryminacji – dyrektor ds....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta