Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Transgraniczne uznawanie wyroków w sprawach cywilnych i handlowych

09 kwietnia 2021 | Biznes w czasie pandemii | Mateusz Irmiński

W umowie dotyczącej brexitu przyjęto zasadę, zgodnie z którą zarówno w Zjednoczonym Królestwie, jak i w państwach Unii wyroki w sprawach cywilnych i handlowych będą uznawane i wykonywane na dotychczasowych zasadach, o ile zapadły one w postępowaniach sądowych wszczętych przed zakończeniem okresu przejściowego.

Prawo Unii Europejskiej obejmuje szereg aktów prawnych regulujących współpracę sądową w sprawach cywilnych. To dzięki tym aktom prawnym wyroki wydane w sprawach cywilnych i handlowych w jednym państwie członkowskim mogą być wykonywane w innych państwach członkowskich bez potrzeby przeprowadzania dodatkowych procedur sądowych w państwie wykonania. Z polskiej perspektywy pozwala to podmiotom dysponującym wyrokami wydanymi w innych państwach członkowskich UE względnie łatwo i szybko wszcząć egzekucję przeciwko dłużnikowi w Polsce – i odwrotnie.

Brexit a postępowania sądowe

Wystąpienie Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej, nazywane potocznie brexitem, w istotny sposób wpływa na dotychczasowe zasady uznawania i wykonywania wyroków wydanych w sprawach cywilnych i handlowych. Tak jest przynajmniej obecnie, pomiędzy tym, gdy 31 grudnia 2020 r. zakończył się okres przejściowy, który nastąpił po formalnym opuszczeniu Unii Europejskiej przez Zjednoczone Królestwo – a ewentualnym zawarciem stosownej umowy międzynarodowej regulującej wspomnianą materię lub przystąpieniem przez Zjednoczone Królestwo do Konwencji z Lugano z 2007 r., co dotąd nie nastąpiło. Niewątpliwie stan obecnie obowiązujący w relacjach ze Zjednoczonym Królestwem stanowi powrót do bardziej sformalizowanych i czasochłonnych mechanizmów wykonywania wyroków...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11933

Wydanie: 11933

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament