Jak przygotować się do przetargu?
Wybór partnera prywatnego, realizującego inwestycje publiczne może odbywać się na podstawie przepisów Prawa zamówień publicznych, w trybie dialogu konkurencyjnego. Na co powinien zwrócić uwagę podmiot, który planuje wziąć udział w takim postępowaniu? I czego powinien unikać?
Pandemia COVID-19 spowodowała niepewność gospodarczą zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym, co znacząco odbiło się na zainteresowaniu inwestycjami partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) na europejskim rynku. Według raportu z rynku PPP1 zarówno liczba, jak i wartość transakcji PPP zawartych w Europie, była najniższa od czasu kryzysu na rynkach finansowych z 2008 roku. Jak się jednak okazuje, niepewność gospodarcza spowodowana utrzymującą się już od ponad roku pandemią COVID-19, nie spowolniła znacząco rozwoju polskiego rynku inwestycji PPP w 2020 roku, a w zakresie liczby ogłaszanych postępowań na wybór partnera prywatnego – wręcz skoczyła wzwyż.
Przeszłość i przyszłość inwestycji PPP
Analizy statystyczne wykonane przez centralną rządową jednostkę PPP w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) odnotowały istotny wzrost postępowań na wybór partnera prywatnego, zarówno w zakresie liczby jak i ich wartości. Z informacji zawartych w raporcie rynku PPP wynika, że w 2020 roku wszczęto 31 postępowań (w roku 2019 – 22) o łącznej wartości ponad 3,8 mld zł (w roku 2019 – jedynie 310 mln zł) – siedem w sektorze efektywności energetycznej, sześć w sektorze sportu i turystyki, cztery w sektorze budynki publiczne, po trzy w sektorze infrastruktury transportowej i edukacyjnym oraz po dwa postępowania w sektorach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta