Jakie roszczenia przysługują wykonawcy robót budowlanych?
Gdy dojdzie do przedłużenia okresu realizacji inwestycji, wykonawcy mogą przysługiwać względem inwestora roszczenia z tytułu poniesionych kosztów pośrednich, bezpośrednich oraz związane ze spadkiem produktywności. Kluczowa może okazać się skrupulatność wykonawcy w ich dokumentowaniu oraz metoda przyjęta do wyliczenia.
Niejednokrotnie czas realizacji inwestycji budowlanych przedłuża się, generując po stronie wykonawcy dodatkowe koszty, a inwestor odmawia wykonawcy zapłaty za taki koszt. Poniżej omawiamy niektóre z roszczeń, które w takiej sytuacji mogą przysługiwać wykonawcy względem inwestora.
Koszty pośrednie
Koszty pośrednie są składnikiem wynagrodzenia wykonawcy. Stanowią nakłady niezbędne do stworzenia ogólnych warunków produkcji budowlanej i jej organizacji. Dzielą się na koszty ogólne budowy i koszty zarządu przedsiębiorstwem wykonawcy.
Praktyka pokazuje, że kiedy wykonawca dochodzi zapłaty tego typu kosztów w związku z przedłużeniem okresu realizacji inwestycji, największym problemem bywa wyliczenie wysokości tych kosztów oraz wykazanie ich poniesienia przez wykonawcę.
O ile na etapie przygotowania oferty, wyliczenie kosztów ogólnych budowy zwykle odbywa się w oparciu o wskaźniki narzutu, to w przedłużonym okresie realizacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta