Upokorzeni i bezsilni
Wszystko, co za sprawą strony rosyjskiej działo się po tragedii smoleńskiej, można podsumować tak: wykorzystano ją, by upokorzyć polskie państwo i społeczeństwo – pisze socjolog.
Autorki artykułu „Okrutna gra zdjęciami ofiar" („Rzeczpospolita" z 4 maja 2021 r.) w krótkim, ale ważnym tekście zwracają uwagę na coś, co w zderzeniu z katastrofą smoleńską wydaje się drugorzędne i mało znaczące. A jednak... Trudno nie zadać pytania o to, dlaczego w internecie, począwszy od 2012 r., wciąż są dostępne wstrząsające, drastyczne zdjęcia ofiar katastrofy smoleńskiej? Kilkadziesiąt zdjęć wykonanych na miejscu tragedii 10 kwietnia 2010 r. wciąż znajduje się na wielu portalach: angielskich, rosyjskich, francuskich, amerykańskich. Są ogólnodostępne, nieszyfrowane, łatwo na nich rozpoznać osoby, które zginęły w tej katastrofie. Kto zrobił zdjęcia i dlaczego je opublikował?
Prośby bez odpowiedzi
Izabela Kacprzak i Grażyna Zawadka szukają informacji, by zrozumieć. A czytelnik ich artykułu nadal nie znajduje odpowiedzi na ważne pytania:
- dlaczego polskim służbom i śledczym mimo wielu prób nie udało się zablokować publikacji tych zdjęć;
- dlaczego, mimo że ABW poprosiła szefa FSB o wyjaśnienia, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta