Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zgromadzenia spółek zatwierdzających sprawozdania finansowe

07 maja 2021 | Biznes w czasie pandemii | Piotr Pałucki

Poprawne zwołanie i przeprowadzenie zgromadzenia wspólników, z dopuszczeniem zdalnego uczestnictwa, wymaga weryfikacji i często uzupełnienia wewnętrznych dokumentów spółki.

W związku z epidemią koronawirusa, w bieżącym roku przedłużono terminy na sporządzenie oraz na zatwierdzenie sprawozdań finansowych w spółkach handlowych o trzy miesiące. W większości przypadków zwyczajne zgromadzenia spółek zatwierdzające sprawozdanie finansowe będą mogły odbyć się najpóźniej 30 września 2021 roku, a nie 30 czerwca – jak miało to miejsce dotychczas. Jednak obecna sytuacja wywołała wiele wątpliwości co do możliwości zwoływania zgromadzeń wspólników z obawy o ich zdrowie i bezpieczeństwo. W wielu spółkach zaczęto rozważać przeprowadzenie zgromadzenia z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Przepisem, który reguluje taką możliwość jest art. 2341 Kodeksu spółek handlowych. Najczęstsze problemy napotykane w trakcie przygotowania zgromadzeń dopuszczających udział online zostały omówione w poniższych przykładach.

Podstawy prawne umożliwiające zdalne uczestnictwo w zgromadzeniu spółki

Aby zgromadzenie w formie online mogło dojść do skutku, umowa spółki nie musi przewidywać takiej możliwości w osobnym zapisie. Zgodnie z art. 2341 Kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) udział wspólników w zgromadzeniu możliwy jest z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej. Zatem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11955

Wydanie: 11955

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament