Potrzebna jest ciągła presja
Aby samorząd obronić, musi dojść do zmiany politycznej – mówi senator Zygmunt Frankiewicz.
Co jest teraz najważniejsze z punktu widzenia samorządu, jeśli chodzi o KPO i jego wdrażanie?
Dla nas najważniejsze są trzy sprawy. Komitet Monitorujący, dokładniej jego kompetencje i skład, powierzenie samorządom wojewódzkim roli instytucji zarządzającej dla około 40 proc. pieniędzy z KPO, bo są w tym sprawne, profesjonalne i dobrze oceniane, oraz równe proporcje części dotacyjnej i pożyczkowej dla sektora samorządowego i rządowego.
Jak powinien wyglądać i działać ten Komitet Monitorujący, by zapewnić przejrzystość wydatkowania środków?
Oczekujemy, że Komitet będzie się składał w równych częściach z trzech grup przedstawicieli: rządu, samorządu oraz przedsiębiorców i organizacji społecznych. Kompetencje Komitetu powinny być szerokie. Koniecznie powinny obejmować zatwierdzanie procedur i kryteriów wyboru projektów.
Jaka jest w tym rola Senatu i co wydarzy się w najbliższych dniach, tygodniach, jeśli chodzi o ratyfikację decyzji o zasobach własnych UE?
Sądzę, że Senat na specjalnym posiedzeniu, jeszcze w maju, przyjmie z poprawkami ustawę ratyfikacyjną. Poprawki powinny być spójne z postulatami samorządów.
Jak pan ocenia ogólną, systemową kondycję samorządu?
Samorząd ma solidne fundamenty. Dzięki nim nie ma jeszcze krachu, tzn. wszystkie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta