Czy właściciele galerii są skazani na porażkę w sporach z najemcami?
Zmiana przez sąd umowy na podstawie art. 3571 kodeksu cywilnego wymaga łącznego spełnienia ustawowych przesłanek, dlatego najemcy muszą wykazywać zarówno wystąpienie nieprzewidzianej wcześniej nadzwyczajnej zmiany stosunków, jak i nadmiernych trudności w spełnianiu ich świadczenia, lub grożącej im straty.
Epidemia i seria „lockdownów" przetaczają się przez polski handel jak sztorm, nadwyrężając finansowe falochrony wielu rynkowych graczy, a słabszych wręcz posyłając na dno niewypłacalności (ostatnie miesiące przyniosły w świecie handlu kolejne przypadki upadłości i restrukturyzacji, w tym zwłaszcza uproszczonych postępowań restrukturyzacyjnych). Po pierwszej fali epidemii pisaliśmy o „kropli sporów w morzu aneksów" (zob. https://www.rp.pl/Dobra-Firma/307179930-Krajobraz-po-bitwie---gdzie-jest-polski-handel-po-epidemii.html). Znów można się spodziewać morza aneksów. Jednak „kropla sporów" może w nadchodzących miesiącach zmienić się w solidny strumień.
Nadzwyczajna zmiana stosunków
Część sporów wszczynanych przez najemców odwołuje się do klauzuli rebus sic stantibus z art. 3571 § 1 Kodeksu cywilnego (k.c.). Na jej podstawie powodowie, powołując się na epidemię jako nadzwyczajną zmianę stosunków, żądają obniżenia czynszu, zmiany sposobu rozliczeń stron na czynsz od obrotu, a czasem też rozwiązania umowy (zob. niżej).
Ważny przepis:
Art. 3571 § 1 Kodeksu cywilnego:
Jeżeli z powodu nadzwyczajnej zmiany stosunków spełnienie świadczenia byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami albo groziłoby jednej ze stron rażącą stratą, czego strony nie przewidywały przy zawarciu umowy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta