Co zrobić z niedoborem szczepionek na Covid-19
Biały Dom zmienił zdanie, ale czy zawieszenie praw własności intelektualnej stało się realne?
Prezydent Joe Biden ogłosił w środę poparcie dla pomysłu zawieszenia praw własności intelektualnej do szczepionek na Covid-19. USA stały się tym samym jednym z pierwszych krajów wysoko rozwiniętych, który dołączył do ponad 100 państw świata opowiadających się za tym pomysłem. Wsparcie tak istotnego gracza z pewnością jest ważne, ale wcale nie musi być wystarczające.
Nierówny dostęp
Od początku wiadomo było, że przez długi czas od pojawienia się pierwszych szczepionek na Covid-19 popyt będzie dominował nad podażą. Dodatkowo, już w drugiej połowie ub.r. stało się jasne, że pierwsze w kolejce czekać będą kraje zamożne.
W styczniu The Economist Intelligence Unit przewidywało, że do końca br. uda się zaszczepić 60–70 proc. dorosłej populacji tylko w najbogatszych krajach. W tym samym czasie swoje obawy co do nierówności w dostępie do szczepionek wyraził dyrektor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus: oznajmił, że „świat stoi na skraju klęski moralnej".
Mamy obecnie początek maja i okazuje się, że obawy o nierówny dostęp do szczepionek były uzasadnione. Podczas gdy w USA i Wielkiej Brytanii już co drugi dorosły otrzymał przynajmniej jedną dawkę, to w biedniejszych krajach często nie udało się zaszczepić nawet co setnego mieszkańca.
W odpowiedzi na przewidywany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta