Zielona transformacja gospodarki potrzebuje szerokiej współpracy
Europa, jako pierwszy kontynent, chce do 2050 roku stać się neutralna dla środowiska. Dlatego potrzebuje nowej strategii na rzecz wzrostu, która będzie służyć przekształceniu Unii w nowoczesną, zasobooszczędną i konkurencyjną gospodarkę. PARTNEREM RELACJI JEST BOŚ BANK
Wyzwania związane z klimatem i ochroną środowiska mogą stać się nowymi możliwościami we wszystkich obszarach polityki unijnej. Nowe technologie, optymalizacja procesów, a także zmiany postaw konsumenckich będą stwarzały cały szereg możliwości i wyzwań dla biznesu. Wykreowanie nowego, zrównoważonego rynku dla towarów i usług neutralnych dla środowiska jest wielkim wyzwaniem. Konieczna jest zmiana postaw wszystkich podmiotów, a niezbędnym warunkiem powodzenia tej idei będzie sprawiedliwa i prospołeczna transformacja.
M.in. o tych wyzwaniach rozmawiali eksperci podczas debaty „Unijny Zielony Ład, co oznacza dla biznesu?" w trakcie Kongresu 590.
Jak łączyć ogień i wodę
– Zagadnienia związane z Zielonym Ładem są jak orzeł i reszka. Kto mówi: szanse, mówi i: wyzwania. Ważne jest to, że do Zielonego Ładu podchodzimy wyposażeni we własny plan. Sięga on korzeniami COP24 w Katowicach, gdzie idea sprawiedliwej i zrównoważonej transformacji była bardzo mocno akcentowana. Potem znalazła ona odzwierciedlenie choćby w europejskim Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, całym unijnym budżecie, a po naszej stronie w rządowym planie transformacji energetycznej zawartym w Polityce energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040) – powiedział Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.
Podkreślił, że PEP2040 uwzględnia zarówno...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta