Kłamstwo przy zakupie polisy ma krótkie nogi
Blisko 40 proc. Polaków uważa, że kierowcom zdarza się oszukiwać przy wypełnianiu formularzy, tak by otrzymać tańszą polisę. Dokładną skalę oszustw trudno oszacować, ale ubezpieczyciele mają narzędzia do tego, żeby je wyłapywać.
Nieścisłości mogą dotyczyć np. deklaracji, kto będzie jeździł ubezpieczanym samochodem, liczby przejeżdżanych rocznie kilometrów czy wcześniejszych wypadków.
– Może wydawać się, że takie niewinne mijanie się z faktami nikomu nie zaszkodzi, jednak podanie ubezpieczycielowi nieprawdziwych danych może okazać się dość kosztowne; w niektórych krajach taki kierowca ryzykuje nawet unieważnienie polisy – mówi Wojciech Rabiej, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Porówneo.
Ubezpieczyciel sprawdzi klienta
Firmy ubezpieczeniowe mają coraz więcej możliwości zweryfikowania informacji podawanych przez kierowców przy zakupie polisy.
Podanie nieprawdziwych informacji przy podpisywaniu umowy ubezpieczenia powoduje, że ubezpieczyciel nieprawidłowo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta