Bliski koniec ery chowu klatkowego zwierząt
Komisja Europejska opowiedziała się w środę za wprowadzeniem w krajach UE zakazu chowu klatkowego. Wycofanie klatek przewiduje na 2027 r. Zakaz może oznaczać wzrost cen żywności.
W całej Unii Europejskiej setki milionów zwierząt hodowlanych przez całe życie uwięzionych jest w małych klatkach. Wiele milionów innych spędza w zamknięciu znaczną część swojego życia. W klatkach żyją nie tylko kury nioski. Dotyka to też miliony królików, świń, przepiórek, kaczek i gęsi.
KE przygotuje przepisy
Europejczycy zapytani o swoje poparcie dla lepszej ochrony zwierząt gospodarskich i poprawy warunków ich hodowli odpowiadają, że chcą takiej zmiany. Aż 94 proc. mieszkańców Europy uważa, że ochrona dobrostanu zwierząt hodowlanych jest ważna, a 82 proc. uważa, że zwierzęta te powinny być lepiej chronione.
W 2018 r. ruszyła zapoczątkowana przez fundację Compassion in World Farming Europejska inicjatywa obywatelska „Koniec epoki klatkowej". Fundacja wraz ze swoim polskim oddziałem i 170 organizacjami z całej Europy zebrały pod inicjatywą 1,4 mln podpisów. Niedawno inicjatywę zdecydowanie poparł Parlament Europejski. W środę za wprowadzeniem zakazu chowu klatkowego opowiedziała się Komisja Europejska. KE przewiduje przy tym, że zakaz zacznie obowiązywać w 2027 r. To do niej należeć będzie kolejny ruch, czyli przygotowanie projektu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta