Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powrót do Europy

01 lipca 2021 | Opinie | Jakub Kulhánek
Prezydent Lech Wałęsa podpisuje dokumenty o rozwiązaniu Układu Warszawskiego w Pradze, 1 lipca 1991 r.
autor zdjęcia: Damazy Kwiatkowski
źródło: PAP
Prezydent Lech Wałęsa podpisuje dokumenty o rozwiązaniu Układu Warszawskiego w Pradze, 1 lipca 1991 r.

30 lat od rozwiązania Układu Warszawskiego koniec historii nadal się nie dokonał – pisze minister spraw zagranicznych Republiki Czeskiej.

W czwartek przypada rocznica wydarzenia, które w sposób zasadniczy wpłynęło na dalszą historię Republiki Czeskiej i pozostałych krajów byłego bloku wschodniego. Dokładnie przed 30 laty, 1 lipca 1991 roku, przedstawiciele państw Układu Warszawskiego (Bułgarii, Czechosłowacji, Węgier, Polski, Rumunii i ZSRR) w Pałacu Czernińskim w Pradze ostatecznie zakończyli istnienie tej organizacji. Poprzedziła to decyzja o rozwiązaniu struktur wojskowych podjęta w lutym 1990 r. w Budapeszcie.

Instrument Sowietów

I chociaż Układ Warszawski nosił nazwę od stolicy Polski, to pomysł zawarcia Układu o Przyjaźni, Współpracy i Pomocy Wzajemnej, jak brzmiała jego oficjalna nazwa, zrodził się w sowieckiej Moskwie. Również tam decydowano o głównym kierunku współpracy, strategii paktu i rozwoju jego zdolności wojskowych. W okresie zimnej wojny Układ Warszawski był ważnym instrumentem Związku Radzieckiego, który pozwalał mu konkurować z demokratycznymi państwami Zachodu przy jednoczesnym utrzymywaniu kontroli nad wschodnioeuropejskimi państwami satelickimi, niekiedy i za pomocą siły. Tym Układ Warszawski zasadniczo różnił się od NATO, w którym kraje demokratyczne decydują o wszystkim na zasadzie jednomyślności.

Mimo że państwa Układu Warszawskiego deklarowały, iż jest to sojusz wyłącznie obronny, nie ma wątpliwości co do jego ofensywnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12001

Wydanie: 12001

Spis treści
Zamów abonament