Nieuzasadniona zwłoka zablokuje powrót na etat
Niezwłoczność zgłoszenia pracodawcy chęci ponownego zatrudnienia po wyczerpaniu świadczenia rehabilitacyjnego (...) należy mierzyć starannością działania byłego pracownika w czynnościach zmierzających do reaktywacji zatrudnienia, ocenianych w danych okolicznościach jako zachowanie bez nieuzasadnionej zwłoki. Działania podjęte w celu uzyskania świadczenia z ubezpieczenia społecznego nie mają wpływu na ocenę, czy uprawniony spełnił wymóg niezwłocznego zgłoszenia zamiaru powrotu do pracy.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 15 lipca 2020 r. (II PK 233/18).
Sprawa dotyczyła byłej pracownicy, z którą pracodawca w lutym 2016 r. rozwiązał umowę o pracę na podstawie art. 53 § 1 k.p. (tj. bez okresu wypowiedzenia bez winy pracownika – z uwagi na długotrwałą nieobecność pracownika). Kilka miesięcy później upłynął okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego. Pracownica wystąpiła o rentę z tytułu niezdolności do pracy, jednak otrzymała decyzję odmowną. Kolejnego dnia po otrzymaniu tej decyzji zwróciła się do byłego pracodawcy z wnioskiem o przywrócenie do pracy. Pracodawca odmówił z uwagi na upływ 6-miesięcznego terminu od momentu rozwiązania umowy.
Sąd I instancji rozpoznający sprawę dostrzegł podstawę prawną roszczenia w art. 20 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 870, dalej: ustawa zasiłkowa) w związku z art. 53 § 5 k.p. Przychylił się do wniosku powódki, zobowiązując pracodawcę do ponownego zatrudnienia jej na ostatnim zajmowanym przez nią stanowisku. Sąd II instancji również podzielił to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta