W pandemii więcej Polaków w skrajnym ubóstwie
Najmocniej pogorszenie się sytuacji materialnej w 2020 r. odczuli rolnicy i rodziny bez pracy. Zawieść też mogła polityka społeczna rządu.
Stopa ubóstwa skrajnego wzrosła w 2020 r. do 5,2 proc. z 4,2 proc. rok wcześniej – podał GUS w środowej publikacji. Według ekspertów to przede wszystkim efekt pandemii i związanych z nią obostrzeń, załamania się gospodarki w II kw. czy pogorszenia się sytuacji na rynku pracy.
– Można podejrzewać, choć nie mamy dokładanych badań na ten temat, że część osób po lockdownach straciła jakiekolwiek źródło zarobków, część pracowników przesunęła się do sektora rolniczego, co oznacza ucieczkę z miasta na wieś, część wycofała się z aktywności zawodowej – zauważa Michał Brzeziński z Uniwersytetu Warszawskiego.
Wyjaśniałoby to fakt, że najmocniej skrajne ubóstwo wzrosło właśnie w gospodarstwach domowych rolników (aż o prawie 4 pkt proc., do 13,5 proc. w 2020 r.) oraz gospodarstwach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta