Wolne na szczepienie przeciw COVID-19 wciąż dobrowolne
Pracodawca może, ale nie musi, udzielić pracownikowi zwolnienia na dzień, w którym ma on wyznaczony termin szczepienia albo na dzień następny. Niedługo ma się to jednak zmienić.
W Polsce trwa aktualnie Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19. Od maja br. mamy także wyraźny spadek zachorowań. Wskazuje się, że „celem strategicznym [programu – przyp. aut.] jest osiągnięcie poziomu zaszczepienia społeczeństwa umożliwiającego zapanowanie nad pandemią COVID-19 do końca 2021 r., przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa" (Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19, grudzień 2020, s. 3).
Zgodnie z raportem szczepień przeciwko COVID-19 Ministerstwa Zdrowia z 15 czerwca 2021 r. liczba osób w pełni zaszczepionych przekracza 10 milionów (https://www.gov.pl/web/szczepimysie/raport-szczepien-przeciwko-covid-19, dostęp: 17 czerwca 2021 r.). Po skorzystaniu z możliwości szczepień przez tzw. grupy priorytetowe, obecnie z programu może skorzystać każdy dorosły obywatel, a także część osób małoletnich.
Szczepienia często odbywają się w czasie pracy lub w dniu pracy. Państwo zachęca do szczepień, ale zainteresowanie społeczeństwa w tej materii kształtuje się różnie.
Tylko na obowiązkowe
Aktualnie nie ma żadnych przepisów regulujących zwolnienia od pracy ze względu na szczepienia przeciwko COVID-19.
Zgodnie z § 9 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta