Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Aby odzyskać stratę, trzeba przestrzegać procedur

01 lipca 2021 | Kadry i Płace | Rafał Krawczyk

Przy rozstrzyganiu sporów o odpowiedzialność materialną za mienie powierzone kluczowa jest przede wszystkim prawidłowość jego powierzenia i fakt, że pracownik miał obowiązek sprawować nad nim pieczę, nawet jeśli nie zadeklarował tego na piśmie.

Jestem właścicielem hurtowni ogrodniczej. Po przeprowadzonej inwentaryzacji stwierdziłem znaczny niedobór. Chcę skierować sprawę do sądu. Czy złożenie wraz z pozwem protokołu inwentaryzacji wystarczy do wygrania procesu? Czy znaczenie mogą mieć błędy formalne dotyczące powierzenia odpowiedzialności materialnej lub powoływanie się pracownika na to, że kradzieży drobnych towarów dokonali nieznani sprawcy? – pyta czytelnik.

Protokół inwentaryzacji tylko w niektórych sprawach może okazać się wystarczający do obciążenia pracownika odpowiedzialnością za powstały niedobór. Jeżeli pracownik kwestionuje swoją odpowiedzialność za powstanie niedoboru, sam protokół jest zwykle zbyt słabym dowodem do wygrania sprawy, szczególnie gdy przy powierzeniu mienia doszło do uchybień.

Mienie powierzone

W art. 124 kodeksu pracy wskazano, że pracownik, któremu powierzono z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się pieniądze, papiery wartościowe lub kosztowności, narzędzia i instrumenty lub podobne przedmioty, a także środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze, odpowiada w pełnej wysokości za szkodę powstałą w tym mieniu.

Przy rozstrzyganiu sporów dotyczących odpowiedzialności materialnej za mienie powierzone istotną rolę odgrywają dowody z dokumentów. Zatem dla powodzenia pozwu kluczowe znaczenie ma prawidłowość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12001

Wydanie: 12001

Spis treści
Zamów abonament