Zastępca nie może pracować dłużej niż zastępowany
Wymiar etatu osoby zastępującej nieobecnego pracownika nie może przekraczać tego, na jaki jest zatrudniona zastępowana osoba.
- Pracownica zatrudniona na 1/4 etatu będzie długotrwale nieobecna. Chcemy zatrudnić kogoś na podstawie umowy na zastępstwo. Czy ta osoba musi mieć identyczny wymiar czasu pracy jak nieobecna pracownica? Czy możemy zawrzeć z nią umowę na pełny etat? – pyta czytelniczka.
Zastępca nie musi mieć identycznych warunków zatrudnienia, jak pracownik zastępowany. Może to jednak „iść" w kierunku ograniczenia realizowanych zadań i wymiaru etatu, a nie ich zwiększenia. Umowa zawarta na czas zastępstwa nieobecnego pracownika zawierana jest bowiem w celu zastąpienia osoby nieobecnej, co oznacza wykonywanie pracy w jej miejsce, pracy nie wykraczającej poza pracę tej osoby. Przy wskazanej dysproporcji wymiaru czasu pracy trudno byłoby nadal mówić o zastępowaniu. Taka umowa nie będzie zatem wolna od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta