Zaczyna się zielona rewolucja w budownictwie mieszkaniowym
Najważniejszy etap transformacji energetycznej w budownictwie właśnie się zaczął. Budynki muszą spełnić wyśrubowane warunki gwarantujące w przyszłości środowisku naturalnemu bezpieczeństwo, a mieszkańcom – niższe rachunki.
– Szacuje się, że sektor budowlany odpowiada za prawie 40 proc. światowej emisji dwutlenku węgla, a także co roku za jedną trzecią generowanych odpadów. Istotną kwestią jest więc to, w jaki sposób czynić ten sektor bardziej zrównoważonym – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą" Agnieszka Siarkiewicz z Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
– Niezbędne są zatem prace badawcze w obszarze ekobudownictwa, służące wdrażaniu innowacji, aby ograniczać surowce, wykorzystywać nietoksyczne materiały, a co za tym idzie: zmniejszać negatywny wpływ i szkodliwe emisje do środowiska – podsumowuje.
Badań nad nowymi technologiami oraz wynalazków na tym polu rzeczywiście nie brakuje. Ale najważniejsze dziś procesy znajdują odzwierciedlenie w przepisach.
– Od stycznia bieżącego roku weszły w życie nowe warunki techniczne, które podnoszą efektywność energetyczną wszystkich nowo powstających budynków – mówi nam Alicja Kuczera, dyrektor zarządzająca Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC.
– Te przepisy obowiązywały już od końca 2019 r. w odniesieniu do budynków wykorzystywanych lub należących do władz publicznych, od kilku miesięcy, zgodnie z unijnymi dyrektywami obejmują każdy nowy budynek powstający na terytorium Polski – zaznacza.
Efektywność najważniejsza
Do tej pory „zielone"...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta