Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozważamy inwestycje w małe reaktory jądrowe i wodór

19 sierpnia 2021 | Ekonomia i rynek | Andrzej Stec
Marcin Chludziński, prezes KGHM
autor zdjęcia: Dariusz Iwański
źródło: Fotorzepa
Marcin Chludziński, prezes KGHM

Mamy pierwszy moment w historii, kiedy pieniądze z inwestycji w Chile wracają do Polski – podkreśla Marcin Chludziński, prezes KGHM, w rozmowie z Andrzejem Stecem.

 

Patrząc na rekordowe wyceny giełdowe, mamy „złoty" czas dla firm surowcowych na świecie. Potwierdza pan?

Wysokie ceny miedzi na światowych rynkach rzeczywiście nas wspierają, jak całą branżę. Istotnie rośnie też jednak popyt na nasz surowiec. Mamy wiatr w plecy, a nie w twarz, jak to było przez kilka lat z rzędu. Ale po pierwsze – nie każdy, jak widać po konkurencji, potrafi to wykorzystać, po drugie – warto przypomnieć, że od roku 2018, przy cenie miedzi znacznie niższej niż obecnie, radziliśmy sobie równie dobrze: zwiększaliśmy skalę produkcji, realizowaliśmy program naprawczy w zagranicznych inwestycjach, np. w Sierra Gorda. Rekordowe wyniki operacyjne I półrocza to efekt wielu inicjatyw optymalizacyjnych, kosztowych, walki o utrzymanie i zwiększanie produkcji, uruchamiania kolejnych instalacji przemysłowych.

Wspomniał pan o rosnącym popycie. Odbudował się już z poziomów sprzed pandemii? Nadganiamy stracony przez lockdown czas, czy to gospodarka tak pędzi?

Mam wrażenie, że gospodarka może pędzić szybciej niż przed pandemią, przynajmniej w niektórych obszarach, zarówno w kontekście popytu chińskiego – głównego motoru popytu na miedź – jak również potencjalnie gospodarki amerykańskiej i europejskiej. Uważam też, że ten popyt i zapotrzebowanie, bez zdarzeń nadzwyczajnych, powinny się utrzymać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12043

Wydanie: 12043

Spis treści
Zamów abonament