W grupach kapitałowych potrzebne spójne reguły
PROCEDURY | Grupowe polityki mają tylko wyznaczać kierunek.
Przy rosnącym zagrożeniu karami i sankcjami ryzyko braku zgodności staje się istotne z perspektywy ciągłości działalności przedsiębiorstwa. Coraz więcej regulacji wprowadza tzw. rozszerzoną odpowiedzialność spółek matek za działania lub zaniechania spółek zależnych. Zakres odpowiedzialności i spektrum obszarów, których może ona dotyczyć, wiąże się z potrzebą realnego nadzoru i wglądu ze strony spółki dominującej. Sankcje z tytułu non compliance mają także coraz bardziej personalny wymiar – odpowiedzialność osobista menedżerów i kadry zarządzającej jest realna, jak nigdy dotąd. Scentralizowany system compliance lub grupowe standardy minimum przestają być tylko dobrą praktyką, a mogą stać się koniecznością.
Co centralizować
Dylemat praktyczny na poziomie grupy kapitałowej dotyczy wprowadzania na szczeblu podmiotu dominującego polityki compliance, która miałaby obowiązywać wszystkie podmioty z grupy. Na ile będzie to efektywne, egzekwowalne i na jakim poziomie ogólności ją zaprojektować?
Budowa systemu compliance powinna być przemyślanym i cyklicznie powtarzanym procesem umożliwiającym udoskonalanie rozwiązań i ich stałe dostosowywanie do zmieniających się potrzeb przedsiębiorstwa. Podstawę większości systemów będą stanowiły takie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta