Niewykonywanie badań kontrolnych przyczyną dyscyplinarki
Pracownik, który bez usprawiedliwienia nie poddaje się badaniom kontrolnym, uniemożliwia realizację świadczenia pracy. To jednoznacznie kwalifikowane jest jako występowanie przeciwko obowiązkowi o charakterze podstawowym i może być przyczyną zwolnienia dyscyplinarnego.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 4 marca 2021 r. (II PSKP 13/21).
Rozpatrywana przez Sąd Najwyższy sprawa dotyczyła odwołania pracownika od zwolnienia dyscyplinarnego. Przyczynami zwolnienia była nieusprawiedliwiona nieobecność pracownika oraz brak poddania się badaniom kontrolnym po zakończeniu okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego i w trakcie pobierania renty z powodu częściowej niezdolności do pracy.
Sąd I instancji rozpatrujący odwołanie pracownika zasądził na jego rzecz odszkodowanie. Stwierdził, że zwolnienie dyscyplinarne było nieuzasadnione, ponieważ nieobecność pracownika w pracy nie doprowadziła do naruszenia interesów pracodawcy ani nie naraziła pracodawcy na szkodę.
Po rozpoznaniu apelacji pracodawcy, sąd II instancji zmienił wyrok i oddalił powództwo. Zdaniem tego sądu nieobecność w pracy i brak poddania się badaniom kontrolnym są naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych uzasadniającym zwolnienie dyscyplinarne.
Pracownik złożył do SN skargę kasacyjną, która została oddalona. SN uznał, że dopuścił się on ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków poprzez nieusprawiedliwiony brak poddania się badaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta