Jak wycenić trudne do wyceny wartości niematerialne
W celu zmniejszenia ryzyka dokonania przez fiskusa wyceny ex post, warto szczegółowo udokumentować rzeczywiste dane, założenia i inne okoliczności oraz informacje finansowe, na podstawie których jest kalkulowana cena transferowa.
Temat wyceny wartości niematerialnych w obecnej rzeczywistości gospodarczej stale zyskuje na znaczeniu i jest obecny u coraz większej liczby podatników. Wraz z tym trendem wzrasta rola wiarygodnych metod i narzędzi służących do szacowania wartości aktywów niematerialnych, w tym z perspektywy cen transferowych. Czym zatem są trudne do wyceny wartości niematerialne i jak je wycenić biorąc pod uwagę polskie i międzynarodowe przepisy podatkowe?
W jaki sposób zdefiniować
Wartości niematerialne najogólniej określa się jako niemające fizycznej postaci źródła przyszłych korzyści ekonomicznych przedsiębiorstwa.
Polskie przepisy nie definiują jednak pojęcia wartości niematerialnych, a jedynie pojęcie wartości niematerialnych i prawnych (wnip). Co istotne, nie są one definiowane z perspektywy cen transferowych, a jedynie z perspektywy ustawy o rachunkowości. Należy przy tym pamiętać, że definicje w poszczególnych ustawach (a nawet rozdziałach) mogą różnić się względem siebie, czego przykładem jest chociażby pojęcie „podmioty powiązane".
I tak, zgodnie z art. 3 pkt 1 ust. 14 ustawy o rachunkowości, przez wartości niematerialne i prawne rozumie się „nabyte przez jednostkę, zaliczane do aktywów trwałych, prawa majątkowe (...), a w szczególności: a) autorskie prawa majątkowe, prawa pokrewne, licencje,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta