O powstaniu przychodu decyduje data wykonania usługi
Przychodem z działalności gospodarczej są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. Fakturę za usługę należy zatem zaewidencjonować w miesiącu uzyskania przychodu, nawet gdy została wystawiona później.
Prowadzę jednoosobową działalność, jestem podatnikiem VAT, prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Wykonałem usługę w jednym miesiącu (w grudniu), a fakturę wystawię dopiero w następnym (do 15 stycznia), tzn. po wycenieniu tej usługi przez usługobiorcę. Na fakturze będzie napisane, że usługa została wykonana w grudniu. Usługobiorca zapłaci za fakturę w ciągu 14 dni, czyli w styczniu. Kiedy (w którym miesiącu) w takim przypadku powstaje przychód i kiedy należy rozliczyć VAT z tej faktury? Usługa była jednorazowa, nie jest rozliczana w okresach rozliczeniowych. Czy mam ująć tę fakturę w pkpir za grudzień czy za styczeń? – pyta czytelniczka.
Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, czyli z pozarolniczej działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników sprzedających towary i usługi opodatkowane podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Za datę powstania tego przychodu uważa się, co do zasady, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta