Refaktura czy zwrot kosztów
Zwrot wydatków ma miejsce, jeżeli podatnik działa w imieniu i na rachunek usługobiorcy. Inaczej jest w przypadku refakturowania usług, której elementem jest działanie podatnika we własnym imieniu, lecz na rachunek klienta.
Jak rozróżnić kiedy należy refakturować usługę, a w jakich sytuacjach można wystawić notę obciążeniową? Na to pytanie przedsiębiorcy niejednokrotnie próbują znaleźć odpowiedź. Zagadnienie to sprowadza się w rzeczywistości do odpowiedzi na pytanie, czy przenosząc koszt danej usługi na inny podmiot trzeba opodatkować tę usługę, czyli dokonać refaktury, czy jest to zwrot kosztów, który nie podlega opodatkowaniu VAT. W takim przypadku można wystawić na rzecz kontrahenta notę obciążeniową.
Zgodnie z art. 8 ust. 2a ustawy o VAT, w przypadku, gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi.
Odsprzedaż świadczeń
Na podstawie tego przepisu podatnik może refakturować usługi, co polega na odsprzedaży usług oraz przeniesieniu kosztów usługi na podmiot, który faktycznie z niej korzysta....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta