Dwa miliony firm może źle wybrać sposób rozliczenia
Do 13 tys. zł dochodu opłaca się skala, powyżej podatek liniowy. Gdy nie ma kosztów, dobry jest ryczałt.
Podpowiadamy, jak oswoić Polski Ład. Przedsiębiorcy mają bowiem czas do 20 lutego 2022 r. na decyzję, jaką formę opodatkowania wybrać. A jest się nad czym zastanawiać. Ostatnia reforma podatkowa rządu wprowadzająca nowe stawki składki zdrowotnej podważa ich dotychczasowe wybory: opodatkowania według skali podatkowej, stawkami 17 i 32 proc., 19-proc. podatkiem liniowym czy ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, który w zależności od rodzaju prowadzonej działalności wynosi od 2 proc. do 17 proc. Do każdej z tych form opodatkowania przewidującej inne zasady rozliczania danin publicznych, korzystnych w zależności od branży, kosztów prowadzonej działalności i wysokości dochodów, dochodzą bowiem nowe stawki 4,9 i 9 proc. składki zdrowotnej od ich dochodów czy zryczałtowana składka w przypadku opodatkowania ryczałtem.
Ogólne zasady
Porównanie tych obciążeń i wybór odpowiedniej formy opodatkowania nie były jeszcze tak skomplikowane. Trzeba wziąć pod uwagę wiele zmiennych: przewidywaną wysokość przychodów i kosztów, stawkę ryczałtu, możliwość stosowania IP BOX lub ulgi B+R, zasady opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz prawa do coraz liczniejszych ulg podatkowych.
– Po zmianach przewidzianych w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta