źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
Polski przemysł w 2021 r. był zdumiewająco odporny na zaburzenia w łańcuchach dostaw. Szczególnie udany był listopad, gdy produkcja podskoczyła o 15,2 proc. r./r. W grudniu, jak szacują ekonomiści, wzrosła przeciętnie o 13 proc.
źródło: Rzeczpospolita
Skokowy wzrost cen surowców i energii elektrycznej podbija koszty producentów. Skutkiem jest coraz szybszy wzrost cen produkcji sprzedanej przemysłu. W grudniu, jak szacują ekonomiści, wyniósł on 13,4 proc. r./r.
źródło: Rzeczpospolita
Wskaźnik PMI, który mierzy koniunkturę w przemyśle przetwórczym na podstawie ankiety wśród menedżerów logistyki firm, sugeruje, że jesienią sektor zaczął tracić impet. W grudniu PMI prawdopodobnie ponownie się nieco obniżył.
źródło: Rzeczpospolita
Aktywność w budownictwie (oczyszczona z wpływu czynników sezonowych) jest wciąż niższa niż przed pandemią, inaczej niż aktywność w przemyśle i handlu. Ale pod koniec 2021 r. wzrost produkcji budowlanej wyraźnie przyspieszył.
źródło: Rzeczpospolita
Ekonomiści mają obawy, że wysoka inflacja może tłumić popyt konsumpcyjny. W wynikach sprzedaży detalicznej (mierzonej w sklepach zatrudniających co najmniej dziesięć osób) tego zjawiska na razie jednak nie widać.
źródło: Rzeczpospolita
Do listopada aż w pięciu miesiącach 2021 r. inflacja przewyższyła nawet skrajne szacunki ekonomistów. To pokazuje, że stała się zjawiskiem nieprzewidywalnym. Do szacunków, wedle których w grudniu wyniosła 8,3 proc., należy podchodzić ostrożnie.
źródło: Rzeczpospolita
Inflacja bazowa, która nie obejmuje cen energii i żywności, w grudniu prawdopodobnie przebiła 5 proc. rok do roku. To sugeruje, że inflację ogółem napędzają także czynniki krajowe: silny popyt oraz wzrost płac.
źródło: Rzeczpospolita
Po eksplozji w 2020 r. wzrost podaży pieniądza (tzw. agregatu M3, który obejmuje m.in. gotówkę w obiegu oraz depozyty w bankach) wyraźnie wyhamował. Ten trend powinien się utrzymać m.in. z powodu słabnącego popytu na kredyt.
źródło: Rzeczpospolita
Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw prawdopodobnie rosło w 2021 r. szybciej, niż pokazują oficjalne dane. Dowiemy się o tym w styczniu, gdy GUS zaktualizuje dane, dodając podmioty, które osiągnęły próg dziesięciu pracowników.
źródło: Rzeczpospolita
Duży popyt na pracowników w połączeniu z malejącym bezrobociem skutkuje coraz szybszym wzrostem wynagrodzeń. Pod koniec 2021 r. płace wspomogły premie wypłacane z wyprzedzeniem, aby ubiec podwyżki podatków.
źródło: Rzeczpospolita
W grudniu 2020 r. ekonomiści zazwyczaj przewidywali, że 2021 r. stopa bezrobocia zakończy na poziomie 6,2 proc. Obecnie szacują, że zmalała do 5,4 proc., wracając praktycznie
źródło: Rzeczpospolita
Szybki wzrost eksportu, a w 2020 r. także tąpnięcie importu sprawiły, że w ostatnich latach Polska osiągała nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących. Skok cen surowców i importu sprawił, że w 2021 r. na rachunek ten wrócił deficyt.
źródło: Rzeczpospolita
W październiku wzrost polskiego eksportu towarów przyhamowały zaburzenia w globalnych łańcuchach dostaw, które paraliżują niemiecki przemysł – głównego odbiorcę polskich produktów. Listopad, jak szacują ekonomiści, był nieco lepszy.
źródło: Rzeczpospolita
Import towarów do Polski od marca rośnie w tempie przekraczającym 20 proc. rok do roku. Początkowo był to efekt niskiej bazy odniesienia sprzed roku, ostatnio jednak import napędzają przede wszystkim wysokie ceny surowców.
źródło: Rzeczpospolita
Późna reakcja RPP na inflację, spór Polski z Komisją Europejską oraz aprecjacja dolara nie sprzyjały w 2021 r. sile złotego. Ekonomiści nie spodziewają się, aby początek 2022 r. przyniósł poprawę sytuacji polskiej waluty
źródło: Rzeczpospolita
Dolar amerykański w 2021 r. zyskiwał na wartości wobec większości walut świata, także wobec złotego. Oczekiwania na podwyżki stóp procentowych w USA prawdopodobnie podtrzymają siłę dolara na początku 2022 r.
źródło: Rzeczpospolita
Rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych Polski (zmienia się w kierunku odwrotnym do ceny) pod koniec grudnia sięgała 3,64 proc. W styczniu, jak przewidują ekonomiści, wyniesie średnio 3,6 proc. Ich zdaniem przecena obligacji dobiega końca.
źródło: Rzeczpospolita
Najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, zaplanowane na 4 stycznia, przyniesie podwyżkę stopy referencyjnej NBP z 1,75 do 2,25 proc. – przewidują ekonomiści, ale część z nich liczy się z podwyżką tej stopy do 2,5 proc.
źródło: Shutterstock
Podstawowe produkty żywnościowe miały dotąd 5-proc. stawkę VAT