Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Estoński CIT budzi wątpliwości podatników

28 lutego 2022 | Podatki i księgowość | Maria Tsima

Przed skorzystaniem z estońskiego reżimu opodatkowania należy rozważyć ewentualne ryzyka związane z tzw. ukrytym zyskiem oraz ustalić kiedy nie stosuje się preferencyjnego odliczenia na poziomie wspólników.

Estoński CIT 2.0 stał się dla wielu przedsiębiorców światełkiem w tunelu zwanym Polskim Ładem. Od 2022 r. system ten nie jest już obciążony warunkiem nakładów inwestycyjnych, a dodatkowo obniżono stawki do atrakcyjnej wysokości 10 proc./20 proc. Niemniej, jak to w życiu bywa – nie ma nic za darmo. Na co więc trzeba uważać? Przede wszystkim należy zrewidować ewentualne ryzyka związane z tzw. ukrytym zyskiem i ustalić sytuacje, kiedy nie znajduje zastosowania preferencyjny mechanizm z odliczeniem na poziomie wspólników.

Zasady opodatkowania

W estońskim CIT opodatkowaniu podlega między innymi dochód powstały w związku z podziałem wypracowanego zysku, który został przeznaczony do wypłaty wspólnikom. Jednocześnie wypłata zaliczki na poczet dywidendy została na potrzeby opodatkowania estońskim CIT zrównana z wypłatą dywidendy. Tak wypłaty dywidendy, jak i zaliczki na poczet dywidendy podlegają więc opodatkowaniu przez estońską spółkę. Stawka ryczałtu jest zależna od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12203

Wydanie: 12203

Spis treści

Pierwsza strona

Biznes Trendy + Komunikaty

Zamów abonament