Coraz więcej chętnych na osocze
Leki osoczopochodne to czasami jedyny ratunek dla pacjentów z chorobami rzadkimi – mówi Maarten Van Baelen ze Stowarzyszenia na rzecz Terapii Białkami Osocza (PPTA).
Zapotrzebowanie na składniki krwi do transfuzji w Europie pozostaje stosunkowo stabilne. Ale z danych zebranych przez Unię Europejską wynika, że zapotrzebowanie na leki osoczopochodne wzrastało o około 6 proc. w skali roku. Jaka jest główna przyczyna tego wzrostu?
Zapotrzebowanie kliniczne na osocze i leki pochodzące z osocza wzrasta z kilku powodów. Pierwszym z nich jest wzrost liczby zdiagnozowanych pacjentów z chorobami, które mogą być leczone z wykorzystaniem preparatów osoczopochodnych. Po drugie, wciąż odkrywane są nowe obszary terapeutyczne, w których można stosować leki osoczopochodne. I po trzecie, stosowanie preparatów osoczopochodnych sprawia, że pacjenci wiodą dłuższe i zdrowsze życie. Niestety, niemal wszystkie państwa zmagają się obecnie z wyzwaniem, jakim jest dostęp do osocza i leków osoczopochodnych. Z tego powodu na całym świecie pacjenci polegający na preparatach osoczopochodnych muszą mierzyć się z rosnącym problemem.
Dotyka to zwłaszcza osób cierpiących na choroby rzadkie. Terapie oparte o leki osoczopochodne są dla wielu z nich jedynym rozwiązaniem. Warto podkreślić to szczególnie teraz – ponieważ 28 lutego obchodzimy właśnie Dzień Chorób Rzadkich.
Dlaczego rośnie liczba pacjentów, którzy mogą być leczeni przy pomocy terapii bazujących na osoczu?
Zakres...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta