Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Działają na rzecz nauki

28 lutego 2022 | Badania naukowe | Agnieszka Usiarczyk

W Polsce działa wiele instytucji, które wspierają naukowców i szkolnictwo wyższe, finansując projekty badawcze, oferując stypendia, możliwość wyjazdów na zagraniczne staże w renomowanych ośrodkach naukowych na świecie. Dzięki temu młodzi naukowcy mają szansę na zrealizowanie swoich badań i szybsze uzyskanie samodzielności naukowej.

Patrząc na liczbę projektów składanych przez uczelnie w ostatnich latach do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) czy Narodowego Centrum Nauki (NCN), można stwierdzić, że aktywność badawcza uczelni jest na wysokim poziomie, a wsparcie prac badawczych kierowane przez państwo do uczelni jest spore. Tylko do NCBR w latach 2015–2021 uczelnie złożyły – jako liderzy lub konsorcjanci – ponad 7 tys. Wniosków, starając się o dofinansowanie prac badawczo-rozwojowych.

– Wskaźnik sukcesu – wnioski złożone a podpisane umowy – to jednak tylko 18 proc. W latach 2019–2021 Centrum przyznało środki na realizację ponad 330 przedsięwzięć, których łączna wartość to blisko 1,7 mld zł. Najbardziej aktywnymi uczelniami są: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Warszawska i Politechnika Wrocławska – mówi Anna Marciniak, ekspert NCBR, kierownik sekcji operacyjnej, sekcja konkursów EFS Biuro Strategii i Rozwoju.

Jednak finalnie to nie liczba złożonych wniosków czy zrealizowanych projektów jest decydująca, lecz wykorzystanie ich efektów w praktyce gospodarczej.

– W tym obszarze w dalszym ciągu jest wiele do zrobienia. Jednym z kluczowych czynników warunkujących...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12203

Wydanie: 12203

Spis treści

Pierwsza strona

Biznes Trendy + Komunikaty

Zamów abonament