Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak przechytrzyć zły los?

28 lutego 2022 | Rzecz o zdrowiu | Piotr Górski
Uczestnicy spotkania zastanawiali się, w jaki sposób poprawić jakość życia i leczenia pacjentów z chorobą rzadką
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita
Uczestnicy spotkania zastanawiali się, w jaki sposób poprawić jakość życia i leczenia pacjentów z chorobą rzadką

Aby lepiej walczyć z chorobami rzadkimi, potrzeba nam pilnie rozwiązań legislacyjnych, więcej genetyków klinicznych, szybkiej diagnozy i możliwie szybko dostępnych nowych terapii.

Diagnoza choroby rzadkiej to dla osoby nią dotkniętej trauma zagrożenia: cierpieniem, inwalidztwem, izolacją społeczną i śmiercią. Dla jej rodziny – kryzys emocjonalny i ekonomiczny. To także ogromne wyzwanie medyczne i systemowe.

80 proc. z tej grupy chorób ma podłoże genetyczne, o czym przypomnieli uczestnicy Rady Ekspertów ds. Chorób Rzadkich Medycznej Racji Stanu, zwracając uwagę, że tzw. odyseja diagnostyczna to poetycka nazwa procesu, który trwa latami, znacznie pogarszając jakość życia i rokowania. Chodzi tu o długi czas, jaki w Polsce potrzebny jest do postawienia prawidłowej diagnozy, co oczywiście opóźnia podjęcie właściwego leczenia. O koniecznej zmianie tego stanu rzeczy, możliwej dzięki postępowi nauki, oraz o wpływie, jaki szybkie postawienie prawidłowego rozpoznania ma dla przyszłych losów chorego, mówiła prof. Anna Latos-Bieleńska, konsultant krajowa ds. genetyki klinicznej.

Dobry plan wymaga dobrego prawa

– Plan dla Chorób Rzadkich jako katalizator rozwoju genetyki klinicznej w Polsce powoduje konieczność wprowadzania nowych rozwiązań legislacyjnych. Wyzwaniem jest troska o wysoką jakość badań genetycznych, co zagwarantować ma ustawa o testach genetycznych określająca wymogi jakościowe laboratoriów, wprowadzająca wymóg powiązania testów genetycznych z właściwą interpretacją wyników i poradą genetyczną....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12203

Wydanie: 12203

Spis treści

Pierwsza strona

Biznes Trendy + Komunikaty

Zamów abonament