Gdzie szukać oszczędności w czasach dekoniunktury?
Wyzwania, jakie stają w ostatnim czasie przed przedsiębiorcami, powinny skłonić ich do analizy i zwiększenia efektywności kosztowej, która umożliwi im uzyskanie przewagi konkurencyjnej. By to osiągnąć, mogą skorzystać z wielu różnorodnych instrumentów wsparcia.
Pierwsza połowa 2022 roku to czas wielkich wyzwań pojawiających się przed przedsiębiorcami. Szoki podażowe, wzrosty cen na rynkach energii i surowców, przy jednoczesnym wciąż rozgrzanym rynku pracy, agresja Rosji na Ukrainę i jej wpływ na polską gospodarkę, czy też drastycznie rosnące koszty finansowania, to nie jedyne problemy. W tak trudnych warunkach rząd zaserwował przedsiębiorcom największą od lat reformę podatkową, a obecnie procedowane są kolejne do niej zmiany.
Nic więc dziwnego, że dla wielu właścicieli, prezesów, dyrektorów przedsiębiorstw, priorytetem staje się ograniczenie kosztów działalności. Jest światełko w tunelu. Pośród zmian podatkowych wprowadzonych od 2022 roku (oraz przepisów obowiązujących już wcześniej), znajdują się rozwiązania, które pozwalają na bezpieczne zmniejszenie obciążeń fiskalnych, a co za tym idzie, obniżkę kosztów i poprawę rachunku przepływów pieniężnych. Wspomniana wielość istniejących rozwiązań oraz ich wzajemne zależności i interakcje sprawiają, że podjęcie decyzji co do ich wyboru, a następnie ich efektywne i bezpieczne wdrożenie, wymaga holistycznego spojrzenia na sytuację przedsiębiorstwa.
Ulgi na rozwój na początek
Nacisk na wspieranie budowy gospodarki opartej na wiedzy jest jednym z priorytetowych kierunków polityki fiskalnej. Nie powinno więc dziwić, że większość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta