Napój doprawiany kawą i napój na bazie kawy to dwa różne towary
Rzeczywistego używania znaku towarowego nie można udowodnić za pomocą prawdopodobieństw lub domniemań. Należy je wykazać solidnymi i obiektywnymi dowodami rzeczywistego i wystarczającego używania znaku towarowego na danym rynku.
Wraz z wnioskiem o udzielenie prawa ochronnego na znak towarowy, przedkłada się wykaz towarów i usług przyporządkowując je do poszczególnych klas klasyfikacji nicejskiej. Towary i usługi powinny być wskazane przez zgłaszającego w sposób jasny i precyzyjny, pozwalający na ustalenie zakresu ochrony znaku towarowego. Jednym z istotnych obowiązków uprawnionego z tytułu prawa ochronnego na znak towarowy jest używanie znaku.
Co mówią przepisy
Zgodnie z przepisami rozporządzenia znakowego znak unijny podlega wygaszeniu na podstawie wniosku do Urzędu lub roszczenia wzajemnego w postępowaniu w sprawie naruszenia w przypadku, jeśli w okresie pięciu lat znak towarowy nie był rzeczywiście używany w Unii w odniesieniu do towarów lub usług, dla których został on zarejestrowany, i że nie istnieją usprawiedliwione powody nieużywania. Jednocześnie nie można występować z roszczeniem w celu stwierdzenia wygaśnięcia praw właściciela do unijnego znaku towarowego, w przypadku, gdy w okresie między upływem pięcioletniego terminu i wniesieniem wniosku lub roszczenia wzajemnego rzeczywiste używanie znaku towarowego zostało rozpoczęte lub wznowione. (art. 58 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1001 w sprawie znaku towarowego Unii Europejskiej z dnia 14 czerwca 2017 r. (Dz.Urz.UE.L Nr 154, str. 1). Podobne uregulowanie znajdziemy w przepisach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta