Firma zapłaci jedną stawkę niezależnie od frakcji gromadzonych odpadów
Przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie przewidują możliwości różnicowania wysokości stawek za odbiór odpadów z nieruchomości niezamieszkałych, w zależności od frakcji gromadzonych odpadów.
∑ Prowadzimy działalność gospodarczą wytwarzając różne odpady, od metali, przez sztuczne tworzywa, papier itd. W mieście obowiązuje jedna maksymalna stawka niezależnie od rodzaju frakcji odpadów – za worek/pojemnik, co według nas jest niesprawiedliwe. Wszystkie frakcje mają taką samą „cenę”, nie ma znaczenia czy będą to np. metale czy plastiki, a ich szkodliwość jest przecież różna. Czy możemy wnioskować w ramach tzw. inicjatywy uchwałodawczej albo petycji by gmina wprowadziła różne stawki za odpady w zależności od frakcji ? Nasz wniosek poprą pracownicy i inni mieszkańcy.
Odpowiadając na pytanie należy odnieść się do przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej także „ustawa”). W pytaniu pojawił się aspekt stosowania stawek za odpady komunalne w odniesieniu do różnego typu frakcji odpadów. Frakcje te, jak wynika z ww. ustawy są zróżnicowane, zasadniczo chodzi o papier, metale, tworzywa sztuczne i szkło. Z kontekstu pytania wynika także, że gminnym systemem gospodarowania odpadów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta