Za uszkodzenie korony drzewa burmistrz nałoży karę
Stan wyższej konieczności to zaistnienie nagłej, niespodziewanej, niedającej się przewidzieć sytuacji, w której zniszczenie drzew jest jedyną możliwością usunięcia lub odwrócenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego zdrowiu i życiu czy też mieniu.
∑ Wójt gminy wymierzył naszej spółce karę pieniężną za rzekome zniszczenia kilku drzew, na kwotę niemal 20 tys. zł. W uzasadnieniu podano, że wycięto ponad 50 proc. korony drzew. W ocenie spółki kara jest niesłuszna, przycinki koron tych drzew dokonano ze względów estetycznych, żeby się nie rozrastały. Czy można zakwalifikować przycinkę jako stan wyższej konieczności?
Odpowiadając na pytanie należy odnieść się do przepisów ustawy o ochronie przyrody. Punktem wyjścia jest art. 88 ust. 1 ww. ustawy, gdzie postanowiono, że wójt, burmistrz lub prezydent miasta wymierza administracyjną karę pieniężną m.in. za uszkodzenie drzewa spowodowane wykonywaniem prac w obrębie korony drzewa.
Uiszczenie kary następuje w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja w sprawie wymierzenia kary stała się ostateczna (ust. 3). Termin płatności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta