Deweloperskie marże obronione
W 2021 roku spółki zaksięgowały sowite zyski. Czy zbliża się kres możliwości przerzucania wzrostu kosztów na ceny lokali?
Wypracowana w 2021 r. przez 12 giełdowych deweloperów średnia marża brutto ze sprzedaży wyniosła 27,7 proc., czyli o 1,4 pkt proc. więcej niż rok wcześniej. Mediana wzrosła o 2 pkt proc., do 28,1 proc.
Liderzy zestawienia wciąż byli w stanie uzyskać rentowność zacznie przekraczającą 30 proc. Połowa przedsiębiorstw znacząco poprawiła wynik rok do roku, a spadki były nieznaczne.
Giełdowe spółki zaksięgowały przekazanie 18,5 tys. mieszkań, o 22 proc. więcej niż rok wcześniej. Zysk brutto ze sprzedaży w przeliczeniu na wydany lokal sięgnął 134 tys. zł, o niemal 16 proc. więcej niż rok wcześniej.
Wyśrubowane wskaźniki
Najwyższą średnią marżę, ponad 36 proc., wypracował Lokum Deweloper, specjalizujący się w projektach o podwyższonym standardzie we Wrocławiu i w Krakowie. To powrót do stawki po słabszym 2020 r., kiedy pandemia wymusiła obniżki cen gotowych apartamentów, przez co marża spadła do – wciąż wysokiego przecież na tle branży – poziomu 28 proc.
Ponad 34 proc. marży, o 3 pkt proc. więcej rok do roku, uzyskał wrocławski Archicom. Firma w ub.r. została przejęta przez Echo Investment, co podciągnęło rentowność tej grupy do 28 proc., wobec 22,6 proc. rok wcześniej.
Na trzeciej lokacie znalazł się Dom Development z marżą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta