Czy gmina musi dochodzić długu
∑ Zmarł dłużnik naszej gminy, wobec którego wydano ostateczną decyzję w sprawie opłaty adiacenckiej (z art. 98a ustawy o gospodarce nieruchomościami) – wskutek podziału nieruchomości na mniejsze działki – na niemal 25 tys. zł. Ustaliliśmy spadkobierców. Czy podany dług jako należność niepodatkowa gminy może być dochodzony od tych spadkobierców – pyta wójt.
Najpierw warto odnieść się do merytorycznych podstaw ustalenia i poboru opłaty adiacenckiej. Wynikają one z art. 98a ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 1899 z późn. zm.). Postanowiono w nim, że jeżeli w wyniku podziału nieruchomości dokonanego na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego, który wniósł opłaty roczne za cały okres użytkowania tego prawa, wzrośnie jej wartość, wójt, burmistrz albo prezydent miasta może ustalić, w drodze decyzji opłatę adiacencką z tego tytułu. Wysokość stawki procentowej opłaty adiacenckiej ustala rada gminy, w drodze uchwały, w wysokości nie większej niż 30 proc. różnicy wartości nieruchomości. Wszczęcie postępowania w sprawie ustalenia opłaty adiacenckiej może nastąpić w terminie do 3 lat od dnia, w którym decyzja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta