Estoński CIT: fiskus utrudnia rozliczenie
Spółka może mieć podatkową zaległość, jeżeli wypłaci wspólnikowi zaliczkę na poczet dywidendy w drugiej połowie roku. Tak wynika z interpretacji skarbówki.
Zmiany wprowadzone od początku 2022 r. sprawiły, że podatnikom łatwiej skorzystać z estońskiego CIT. Według danych Ministerstwa Finansów zdecydowało się na to już ponad 5 tys. podatników, podczas gdy w 2021 r. było ich ok. 300. Okazuje się jednak, że skarbówka mnoży przeszkody w interpretacjach, co może prowadzić do wielu sporów.
Przykładem jest najnowsze stanowisko (nr 0111-KDIB1-1.4010.67.2022.4.BS) dotyczące opodatkowania zaliczek wypłacanych udziałowcom na poczet dywidendy. Sprawa dotyczyła spółki rozliczającej się od 2022 r. ryczałtem od dochodów spółek (estoński CIT), która ma jednego wspólnika – osobę fizyczną. Chce wypłacić mu zaliczkę na poczet dywidendy według zasad określonych w kodeksie spółek handlowych. Kwota ta będzie pochodzić z podziału zysku spółki w okresie, gdy była opodatkowana ryczałtem.
Jakie konsekwencje
Spółka miała wątpliwości, jakie będą skutki tej wypłaty na gruncie ustawy o PIT i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta