Wojny również o własność intelektualną
Głównym celem działań Federacji Rosyjskiej w obszarze IP jest utrzymanie produkcji w kraju oraz importu.
Analiza działań Federacji Rosyjskiej przeciwko prawom własności intelektualnej, po rozpoczęciu przez to państwo bezprawnej wojny wymaga szerszego spojrzenia.
Perspektywa historyczna
Niektóre z działań podjętych przez Federację Rosyjską w obszarze własności intelektualnej (IP), mają swoje odpowiedniki z okresu wojen światowych.
Pierwszą wojnę światową poprzedziła fal globalizacji. Między 1820 r. a 1913 r. wielkość obrotów handlowych między państwami wzrosła 30-krotnie. Od 1870 do 1913 globalna kwota przeznaczona na inwestycje zagraniczne wzrosła pięciokrotnie,. Gospodarka domagała się ułatwień w globalizacji, zwłaszcza w obszarze własności intelektualnej (IP). Konwencja paryska o ochronie własności przemysłowej z 1883 r. opierała się na zasadzie równego traktowania własnych obywateli i nierezydentów, chcących np. zarejestrować wynalazek w innym kraju. Wprowadziła też zasadę pierwszeństwa. Rejestrując prawa wyłączne w jednym kraju, uprawniony miał określony czas na pierwszeństwo rejestracji w pozostałych. Na konwencji korzystały wszystkie kraje. Do 1914 r. pociąg globalizacji się rozpędził, a traktatowe prawo własności intelektualnej służyło pogłębianiu współpracy międzynarodowej.
W 1914 r. wybucha wojna i doszło do zatrzymania relacji gospodarczych. Natychmiastowe skutki ujawniły się też w obszarze IP. Zawieszono przyznawanie patentów obywatelom wrogich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta