Co oznacza zastąpienie WIBOR stawką ON
Istotna dla rynku finansowego zmiana nie powinna być wprowadzana tylko dlatego, że WIBOR stał się zbyt wysoki.
W trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego premier Mateusz Morawiecki ogłosił plan wsparcia kredytobiorców, którzy w coraz większym stopniu odczuwają podwyższenie stopy WIBOR. Jedną z propozycji pakietu jest „narzucenie” – jak to określił premier – „posługiwania się inną niż WIBOR transparentną stawką pochodzącą z rynku bankowego depozytów overnight”. Co to oznacza i w jaki sposób ma się to wydarzyć?
Pomoc doklejona do crowdfundingu
Zapowiedzi premiera zostały przekute w propozycje przepisów w opublikowanym 10 maja 2022 r. projekcie ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Pomoc dla kredytobiorców została więc niejako doklejona do przepisów implementujących rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady 2020/1503 z 7 października 2020 r. w sprawie europejskich dostawców usług finansowania społecznościowego dla przedsięwzięć gospodarczych oraz zmieniające rozporządzenie UE 2017/1129 i dyrektywę UE 2019/1937, a więc rozwiązań, które mają wprowadzić do porządku prawnego regulacje dotyczące działalności tzw. platform crowdfundingowych. Oba tematy, tj. finansowanie społecznościowe oraz pomoc kredytobiorcom, nie mają ze sobą wiele wspólnego, więc połączenie ich w jednym projekcie ustawy może dziwić....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta