Czy jest przyszłość dla mechanizmu opodatkowania spółki holdingowej
Założeniem nowych regulacji jest zwolnienie z podatku dochodów uzyskiwanych przez spółkę holdingową ze sprzedaży udziałów w podmiotach zależnych. Zwolnienie jest uzależnione od wielu przesłanek, często trudnych do spełnienia.
Wprowadzone od 1 stycznia 2022 r. przepisy tzw. Polskiego Ładu dodały do ustawy o CIT nowy, nieznany dotychczas, specjalny mechanizm opodatkowania tzw. spółek holdingowych (rozdział 5b ustawy o CIT), który – w teorii – może wzbudzić zainteresowanie na rynku transakcyjnym. Założeniem nowych regulacji jest zwolnienie z podatku dochodowego dochodów uzyskiwanych przez spółkę holdingową ze sprzedaży udziałów w spółkach zależnych. Zwolnienie jest jednak uzależnione od spełnienia wielu warunków, takich jak m.in.:
∑ spółka holdingowa powinna posiadać nieprzerwanie przez okres co najmniej jednego roku bezpośrednio co najmniej 10 proc. udziałów (akcji) w kapitale spółki zależnej,
∑ udziałów w spółce holdingowej nie może posiadać bezpośrednio lub pośrednio udziałowiec (akcjonariusz) z tzw. raju podatkowego,
∑ spółka holdingowa nie może korzystać ze zwolnień podatkowych przewidzianych dla przychodów z dywidend; w zamian, ustawodawca przewidział alternatywne zwolnienie w części odpowiadającej 95 proc. kwoty otrzymanej dywidendy (nowy art. 24n ustawy o CIT). Innymi słowy, w przypadku spółek holdingowych w rozumieniu ustawy o CIT, 5 proc. otrzymanej kwoty dywidendy, które dotychczas było zwolnione z opodatkowania, podlegać będzie opodatkowaniu 19-proc. stawką CIT.
∑ spółka holdingowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta