Dywersyfikacja dostaw surowców pod lupą
Napaść Rosji na Ukrainę, obok tragedii ludzkich i zniszczeń, w centrum uwagi postawiła decyzje związane z rezygnacją z rosyjskich surowców energetycznych.
Konieczność dywersyfikacji dostaw w skali zaspokajającej europejski popyt na ropę i gaz bez udziału Rosji z dnia na dzień znalazła się na agendach unijnych rządów. Czy Europę mogą czekać niedobory krytycznych surowców i podobne uzależnienie od dostawców, jak w przypadku paliw kopalnych? Tematyka ta stała się także osią jednej z debat podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.
Andrzej Kensbok, wiceprezes ds. finansowych KGHM, zaznaczył, że przemysł ciężki szczególnie odczuwa wzrost cen paliw i energii. – Ale dla nas nie ma sprzeczności między bezpieczeństwem, cenami i efektywnością ekonomiczną, jest to całość – stwierdził. – Dlatego angażujemy się w rozwój OZE, np. budowę mocy wiatrowych na Bałtyku, oraz w energetykę atomową. Oba obszary postrzegamy jako kluczowe w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta