Europa Środkowo-Wschodnia jest na fali wzrostowej
Zdaniem przedstawicieli biznesu nasz region, w tym szczególnie Polska, ma wszelkie atuty gospodarcze, by wykorzystać szanse, jakie daje trend skracania łańcuchów dostaw i przenoszenia w bliższe rejony produkcji ulokowanej dotąd w Azji.
– Dwa wielkie wydarzenia wstrząsnęły współczesnym światem. Pandemia i wojna w Ukrainie całkowicie zmieniły nasze pojmowanie świata i globalnej gospodarki. Pokazały także, że dotychczasowe procesy gospodarcze muszą ulec głębokiemu przemyśleniu i głębokiej zmianie – powiedział Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych, w Domu Polskim na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos podczas wystąpienia poprzedzającego debatę poświęconą możliwościom naszego regionu w kontekście zmieniających się łańcuchów dostaw.
Konsekwencje pandemii i wojny
Wicepremier zwrócił uwagę na dwie konsekwencje obecnej sytuacji. – Pandemia spowodowała przerwanie światowych łańcuchów dostaw. Okazało się, że przenoszenie produkcji i rozpraszanie jej po całej kuli ziemskiej w tej sytuacji się nie sprawdziło. Z kolei najnowsze wydarzenia związane z agresją Rosji na Ukrainę pokazały, jak ważne jest budowanie niezależności od surowców z Rosji – mówił Jacek Sasin. – W obu tych obszarach rola Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski, najsilniejszego kraju regionu, musi być postrzegana w zupełnie innym wymiarze. Przede wszystkich nasz region, Polska, może stać się miejscem, gdzie będą realizowane duże światowe inwestycje, gdzie będzie przenoszona produkcja – wskazał.
Dodał, że Polska, która leży na przecięciu szlaków komunikacyjnych wschód-zachód i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta