Zapominalski podatnik musi złożyć korektę
Niepełnosprawny przedsiębiorca, który nie wykazał wydatków uprawniających do ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu rocznym, nie może tego zrobić za rok. Jeśli nie chce stracić prawa do odliczenia, musi skorygować zeznanie.
∑ Jestem przedsiębiorcą, osobą niepełnosprawną. W zeszłym roku wydałem pewne kwoty na przerobienie mojego samochodu osobowego tak, aby był przystosowany do moich potrzeb związanych z niepełnosprawnością. Nie odliczyłem tych wydatków w zeznaniu rocznym PIT-36. Ponieważ w tym roku muszę wykonać jeszcze jakieś przeróbki w samochodzie, mam pytanie, czy będę mógł te wydatki odliczyć zbiorczo w zeznaniu składanym za 2022 rok? – pyta czytelnik.
Stosownie do art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, poniesione w roku podatkowym (kalendarzowym) przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne, wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych podlegają odliczeniu od dochodu, a tym samym zmniejszają podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym i sam podatek dochodowy. Ustawodawca wymienił przy tym wiele warunków, których łączne spełnienie pozwala osobie posiadającej stosowne orzeczenie o niepełnosprawności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta