Wydarzenia na świecie podwyższają koszty transformacji
Zdaniem ekspertów unijna strategia dojścia do celu zeroemisyjności w 2050 r. wskutek pandemii i wojny będzie musiała zostać zmodyfikowana.
Przedstawiciele sektora bankowego podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos dyskutowali o wyzwaniach w dekarbonizacji gospodarek i roli banków w odpowiedzi na nie.
Jerzy Kwieciński, wiceprezes nadzorujący pion bankowości korporacyjnej, rynków i bankowości inwestycyjnej w Banku Pekao, mówiąc o transformacji energetycznej, zauważył, że jest to najbardziej długookresowa i najbardziej ambitna strategia w historii Unii Europejskiej, jednak podlega ona obecnie weryfikacji.
Modyfikacja planu
– Model, o którym była mowa dwa lata temu, a który został przyjęty na poziomie unijnym w ubiegłym roku, w mojej ocenie nie odpowiada w pełni potrzebom obecnej sytuacji. Cel pozostaje ten sam: osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r. Jednak na poziomie Unii Europejskiej będziemy musieli dokonać pewnych zmian. Transformacja będzie bardziej kosztowna, niż się spodziewaliśmy, i szacunki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta